Sun Deliang & family

About Sun Deliang & family

Birth Year: 1960
Birth Place: China
Minister: Geng Huichang
Preceded by: Ma Jian
Political party: Communist Party of China
Alma mater: Central Party School of the Communist Party of China
Traditional Chinese: 蘇德良
Simplified Chinese: 苏德良
TranscriptionsStandard MandarinHanyu Pinyin: Transcriptions Standard Mandarin Hanyu Pinyin Sū Déliáng Sū Déliáng
Hanyu Pinyin: Sū Déliáng

Sun Deliang & family Net Worth

Sun Deliang & family was bornon 1960 in China. Sun Deliang is the founder and chairman of Zhejiang NetSun Co., a Hangzhou provider of business-to-business websites and industrial e-commerce services. It also develops software for companies and operates business websites like chemnet. com.
Sun Deliang & family is a member of Technology

💰 Net worth: $1.2 Million

Some Sun Deliang & family images

Biography/Timeline

1960

Born in Shengzhou, Zhejiang in January 1960, Su Deliang graduated from Central Party School of the Communist Party of China.

1980

Su began his political career in September 1980, and joined the Communist Party of China in March 1985.

1984

Beginning in 1984, he served in several posts in Shanghai Municipal State Security Agency, including deputy sector chief, deputy Director, and assistant Director.

1999

In August 1999, he was transferred to southwest China's Hainan and appointed deputy head of Hainan Provincial State Security Agency, and a member of the party committee, he served there until August 2002.

2002

In August 2002, he was transferred again to North West China's Ningxia Autonomous Region, where he became its deputy secretary-general, party boss and head of its Provincial State Security Agency, and was re-elected in March 2005. He also served as Secretary of the Political and Legal Committee from December 2006 to May 2013, and he was a member of its CPC Standing Committee between June 2007 to May 2013.

2013

In May 2013, Su Deliang was promoted to become a member of the Ministry of State Security of the Communist Party of China, and concurrently served as its Director of the Political Department. In August 2015, he was promoted again to become Vice-Minister of State Security, replacing Ma Jian, who was stripped of his post for alleged "serious violations of discipline and laws" during the Chinese government's ongoing anti-corruption campaign.